Április végén, május elején a Fertő keleti partján elhelyezkedő szikes rétek és cickóros pusztákon színes virágtenger jelenik meg. A farkas kutyatej sárga mezői között agárkosborok tízezrei pirosodnak, de lehet látni rózsaszín és fehér példányokat is. E gyepek másik jellegzetes orchideája a kevésbé feltűnő pókbangó, mely szintén ilyenkor virágzik.
A fokozottan védett pókbangó (Ophrys sphecodes) a hazai bangók közül viszonylag gyakori, de az elmúlt évtizedekben több helyen visszaszorult. Hazánkban számos élőhelyen, mocsárréteken, lápréteken, szikes gyepekben, lőszgyepeken és homoki gyepeken is előfordul. Sopron környékén a Fertő keleti partján és a harkai Ezüsthegyen ismert.
Magassága 10-30 cm, tőlevelei hosszúkás-lándzsásak, világoszöldek, fényes felületűek. Virágai vékony száron ülnek, aprók. A külső három lepellevél zöld, a belső kettő halványbarna vagy barnászöld. Mézajka sötétbarna, bársonyos szőrzetű, egy világos H vagy X alakú mintázattal.

A pókbangó élőhelyek kezelésének a legjobb módja az extenzív legeltetés. A legelő állatok taposásukkal felnyitják a gyepfelszín, így a magoknak lehetőségük van a földre hullani és a megfelelő gombapartner megléte esetén kihajtani. A túlzott legeltetés azonban már káros és a növény eltűnéséhez vezet.

A Fertő parti állományt az 1990-es évek végén fedezték fel, kezdetben 100 tő körül mozgot az állománynagyság, aztán néhány év alatt szinte teljesen eltűnt. A korábbi védőkerítés elbontása és a terület legeltetése 2008-ban hozta meg az eredményt, ekkor összesen 903 tövet figyeltek meg a nemzeti park szakemberei, a mintegy 50 hektáros területen. A természetvédelmi kezelésnek és valószínűleg a klímaváltozásnak (ő a nyertesek közé tartozik) köszönhetően napjainkban az állomány 15.000 és 20.000 tő között ingadozik, előfordulási területe mintegy 200 ha. A tavaszi szárazság és az április fagyok miatt az egyedek egy része nem virágzik, a tavalyi évben szinte minden tő leszáradt.

Ne feledjük, hazánkban minden orchidea védett!!! Ne szedjék le, ne ássák ki! Ha gyönyörködjenek benne mások is.