Sopron és környéke az alapkőzet jellegénél fogva sose lesz barlang nagyhatalom, de azért barlangunk nekünk is van. Nem is egy… Mai bejegyzésünkben a Dudlesz-erdő védett barlangjait mutatjuk be.

A Dudlesz-erdő alapkőzete nagyrészt szarmata eredetű durva mészkő és homokkő, közel a felszínhez. A lehulló csapadék ebben is tud kisebb-nagyobb barlangokat kialakítani. Az országhatárhoz közel két barlangot ismerünk, a Ferenc- és az Ottó-barlangot.

A Ferenc-barlang hossza 26 m, vertikális kiterjedése 6,5 m, legnagyobb beltéri magassága 2,5 m. Feltárását és felmérését Eszterhás Péter és Orbán Róbert végezték el 2005-ben.

A közelben fekvő Ottó-barlang ürege rövidebb, de tágasabb. Hossza 15 m, legnagyobb magassága 3 m. Egészen mélyre, közel 8,5 m mélyre nyúlik le. Felmérése egy időben történt a Ferenc-barlanggal.
A puha homokkő a látogatókat gyakran arra csábítja, hogy nevüket, kedvenc együttesük nevét, esetleg különböző szimbólumokat véssenek bele. Ne tegyék, a védett barlangok károsítása jogszabálysértés!

A barlangokban előfordulhatnak denevérek, de az emberi zavarás miatt könnyen eltűnhetnek. A nemrég megtalált kis patkósdenevér is valószínűleg ezekben húzódott meg időszakosan.
“Barlangok a Dudleszben? Naná, ott van az Ottó- és a Ferenc-barlang” bejegyzéshez egy hozzászólás