Sopron környéke kifejezetten gazdag orchideákban. A vitézkosbor után következzék egy újabb orchideafaj, a mocsári nőszőfű. A lápréteken és mocsárréteken élő orchidea nagy elterjedési területe és helyenkénti gyakorisága miatt nem veszélyeztetett (de természetesen védett, mint minden hazai orchideafaj).

Nagy termetű, 33–67 cm magas, lágyszárú, évelő növény. A szár alsó részén 2-3 barna allevél található; felül 7-8 felső felén fényes lomblevél, amelyek hossza 7–12 cm, szélessége 1,5-3,5 cm. A levelek mérete, szélessége felfelé haladva csökken; alul inkább tojásdadok, felül már szálas-lándzsásak. Június-augusztusban nyíló, 5-30 bókoló virága nagyjából egy irányba néző, laza fürtöt alkot. A külső lepellevelek halványzöldek barnásvörös futtatással, a belső lepellevelek kisebbek, fehérek, erezetük lilásvörös. A mézajak két részre tagoldóik, a fehér csúcsi rész pajzs alakú, hullámos csipkés szélű, tövén két sárgás szélű dudorral.
Magvainak csírázása ősszel kezdődik, a gyöktörzse tavasszal indul növekedésnek. Kihajtásához 2-3 évig szüksége van a szimbiota (mikorrhiza) gombákra, a felnőtt növények már megélnek nélküle is. A gombapartner a nitrogén felvételében nyújt segítséget a növényképen, cserébe tápanyagokat ad.