A nagy ezerjófű a rutafélék (Rutaceae) családjához tartozó védett növényünk. A népi gyógyászatban is jól ismert növényt számos névvel illetik, így gyakran boszorkányfű, erősfű vagy szarvasfű néven is találkozhatunk vele.
A Szárhalmi-erdőben, a Dudlesz-erdőben és a Potzmann Kogl területén viszonylag gyakori faj. Száraz, napos tölgyesek, erdőszegélyek, sztyeprétek növénye. A látványos, nagy termetű növény gyakran csábítja a tudatlan kirándulókat egy szép nagy csokor leszedésére. Ez, amellett, hogy természetkárosításnak minősül, kellemetlen meglepetéseket is okoz, ezért a leszedett csokrokat néhány méterrel odébb általában meg lehet találni az út szélén.

A természet bosszúja? A boszorkányfű elnevezés már utalhat arra, hogy itt lehet némi probléma, de sokkal többet mondanak az angol nyelvű elnevezései (burning bush=lángoló bokor vagy gas plant=gáznövény). A növényen mindenhol találhatók illóolajat termelő mirigyek, amelyek erős citromillatot árasztó nedveket termelnek. Nagy melegben és szélcsendben az elpárolgott illóolajok felhalmozódnak a növény körül és akár be is gyújthatók, innen a növény egyik angol neve (gas plant) is. Egyes szerzők szerint a bibliai “égő csipkebokor” a nagyezerjófűnek felel meg (mások szerint meg mondjuk nem). A növényt megdörzsölve vagy erősebben megmarkolva az illóolajak a bőrünkre kerülnek. A kellemetlen, érzékeny bőrűeknél néha nagy fájdalommal járó meglepetést a növény magas furokumarin tartalma okozza, amely fototoxikus reakciót kiváltva hólyagos bőrkiütést is okozhat.
Mint látjuk, a növény jól meg tudja védeni magát, élőhelyeinek elpusztítása ellen azonban semmit nem tud tenni. A szőlők közti mezsgyék felszámolása, az erdőszegélyek eltűnése, rakodóterületek kialakítása az erdőszegélyeken, a sztyeprétek beerdősödése és helyenként az akác és a bálványfa agresszív terjedése veszélyezteti.
A népi gyógyászatban a gyökeréből és leveleiből készítettek különféle szereket, használták sebek kezelésére, reuma ellen vagy menstruációs problémák kezelésére. Napjainkban sok, gyógynövényekkel foglalkozó oldalon találkozhatunk vele, de érdemes ezek nagy részét erős fenntartásokkal kezelni. A jobb minőségű oldalakon felhívják a figyelmet arra, hogy a növény védett és gyűjtése tilos. Ha olyan oldallal találkozunk, ahol pl. a “teliholdkor kell leszedni”, “A mérgezések (kígyómarás, kutyaharapás), fertőzések leküzdésében hatásos.”, “Csökkenti az önérzet fontosságának túlsúlyát.” mondatok megjelennek és minden bajra csodaszerként kínálják, akkor érdemes inkább továbblépni.