A látványos külsejű süvöltő (Pyrrhula pyrrhula) rendszeres téli vendég Magyarországon. A soproni parkokban, erdőkben, de akár az etetők környékén is találkozhatunk vele. Ilyenkor párban vagy kisebb csapatokban mozog, elsősorban kőrisfélék rügyeivel, bogyókkal táplálkozik.

Feltűnő színe ellenére sokszor mégis inkább a hangja alapján lehet először észlelni.. Szomorkás csengésű, messze hangzó „phjü-phjü” kiáltása könnyen felismerhető.
Európa és Ázsia fenyőöveiben szinte mindenhol fészkel, a Sopron környéki fenyvesekben ritka, de rendszeres fészkelő, a költőpárok száma 5-10. Évente két fészekaljat nevel, a tojásokon (5-6) kizárólag a tojó kotlik, míg a hím az élelmet hordja neki. A fiókákat már mindkét szülő táplálja.

Felhasznált irodalom
GYŐRY, J. (1957a): Süvöltők és csízek tavaszi előfordulása. Aquila 63–64: 310.
GYŐRY, J. (1962): Keresztcsőrű, süvöltő, királyka, siketfajd költése a Soproni hegységben és azok fészkelési viszonyai Magyarországon. Aquila 67–68: 125-140.
GYŐRY, J. (1964): Süvöltő fészkelése a Soproni Hegységben. Aquila 69-70: 255.
A soproni lucfenyvesek pusztulásával és lombos faállományokkal történő cseréjével ez a látványos megjelenésű madár erősen visszaszorulóban van. A téli hónapokban egyébként sokfelé előfordulhat, síkvidéken és folyóvölgyekben is, elsősorban kőrisesekben